Ksylitol uzyskiwanym najczęściej z drzewa brzozy. W przyrodzie jest szeroko rozpowszechniony, ale wystepuje w małych ilościach. Nasz organiz produkuje dziennie około 15 gramów z różnych źródeł pokarmu. Przez organizm ludzki ksylitol jest stopniowo przyswajany, osiągając wartość kaloryczną niższą o 40% niż inne węglowodany, w efekcie istotnie zmniejsza wzrost poziomu glukozy we krwi oraz reakcję insulinową organizmu na wchłanianie glukozy. W ten sposób możliwe jest osiąganie przez diabetyków kontroli poziomu glukozy we krwi, poziomu lipidów i wagi ciała. Ksylitol jest powoli przetwarzany w organizmie z minimalnym udziałem insuliny, wskutek czego posiada ponad 14-krotnie niższy indeks glikemiczny od cukru. W szeregu krajów stosowany jest jako popularny zamiennik cukru dla diabetyków. FDA i JEFCA, organ doradczy WHO i FAQ stwierdził, że dla ksylitolu nie istnieje granica spożycia (ADI – dopuszczalna dzienna dawka), co znaczy, że jest on całkowicie bezpieczny niezależnie od spożywanej ilości dziennej.
Przeciwdziała procesom przedwczesnego starzenia. Dzięki antybakteryjnemu działaniu podnosi odporność organizmu. Potrafi likwidować drobne ubytki próchnicze oraz zapalenie dziąseł poprzez przywracanie właściwego pH w jamie ustnej. Stosowanie ksylitolowego aerozolu do nosa ma zdolność zatrzymywania rozwoju bakterii powodujących zapalenie ucha środkowego oraz zmniejsza występowanie alergii, astmy i infekcji zatok. Ksylitol jest skutecznym środkiem przeciwko szkodliwym bakteriom jelit np. Helicobacter, ogranicza rozwój pleśni i drożdżaków w przewodzie pokarmowym. Naukowcy zalecają spożywanie do 40 g Ksylitolu dziennie, dla wydatnego wzmocnienia tkanki kostnej.
Ksylitol jest wskazany dla osób pragnących odchudzać się (bez ascetycznego odmawiania sobie słodyczy) ze względu na to, iż poza bezspornymi zaletami dostarcza on organizmowi o 40% mniej kalorii niż cukier, a jest równie słodki. Ksylitol ułatwia mineralizację (przyswajanie minerałów przez organizm) np. przyswajanie wapnia przez kości, działa wspomagająco przy osteoporozie.
Ksylitol może zastąpić cukier do przyrządzania różnych produktów kulinarnych.